• info@hpchiptuning.com
Hp Chip Tuning Neyi Amaçlamaktadir?

Alaninda Uzman Kadromuz Ile tarafsiz hizmet anlayisi ve mükemmeliyetçi yaklasimizla araç alim ve satimlarinda yasanan problemleri çözümlemek ve insanlarin aracini bilerek almasini ve satmasini saglamaktayiz.

Hizmetleriniz Nelerdir?

Bir Doktor Gibi aracinizin A dan Z ye Tüm Testlerini Yaparak Araciniz Hakkindaki Tüm Bilgileri Hem Yazili Hem Görsel Olarak Size Sunmakta ve Detayli Raporunuzu Size Teslim Etmekteyiz.

Tork Nedir?

Tork, döndürme kuvveti anlamina gelir. Daha ayrintili olarak ifade etmek gerekirse aracin motorunda bulunan krank milinin bir dakika içinde yaptigi dönüs sayisidir. Dönüslerin çok ya da az olmasi, aracin hizini ve çekis gücünü belirler. Tork, motorun dönme kuvvetinin tekerlekleri itme kuvvetine dönüstürülmesini saglar. Yani aracin çekis gücü ve özellikle yokus yukari çikarken gösterdigi performans, torkunun iyi olmasi ile mümkündür.

Beygir Gücü Nedir ?

Beygir gücü motorun belirli bir zamanda elde ettigi gücü ifade eder. Araçlarda beygir gücü HP ile ifade edilir. Araçlarin beygir gücü otomotiv piyasasina yön veren bir degerdir.

Beygir gücüne neler etki eder ?

Aracin büyüklügü, önden çekisli ya da arkadan çekisli olmasi, disli sayilari, motorun benzinli ya da dizel olmasi gibi pek çok detay performansa etki eder.

Arabaniz hareket halindeyken araca uygulanan beygir ve tork gücünü nasil anlarsiniz?

Beygir gücü hizla ilgili oldugundan hiz göstergesine bakmaniz gerekir. Tork gücünü ögrenmek için ise devir göstergesine bakmalisiniz. Arabaniz ne kadar az devirde ne kadar yüksek hiza çikiyorsa tork gücü o kadar fazladir.

Tork Gücü ile Beygir Gücü Arasindaki Fark Nedir?

Tork gücü, yukarida da bahsettigimiz gibi çekis kuvveti, beygir gücü ise daha çok hiz ile ilgilidir. Gücün kullanilacagi ihtiyaçlar farklidir, temel ayrim budur. Örnegin yaris arabalarinin beygir gücü fazladir; çünkü hizli olmalari gerekir. Tork gücünün hizla bir ilgisi yoktur.

Partikül Filtresi Iptali (DPF) Nedir ?

DPF iptali ile araçta ana 2 islem yapilir. 1 tanesi motor (ECU) dan DPF parametrelerinin tamamen silinmesi diger islem ise egzozun içindeki filtrenin kirilmasi ya da çikartilip yerine bos egzoz takilarak egzoz gazi motordan çikis yaparken filtreye takilmasini önlemektir.